Jdi na obsah Jdi na menu
 


TREMATODÓZY. (MOTOLICE)

 

 

TREMATODÓZY. (MOTOLICE)

Trematodózy jsou infekční nemoci vyvolané zástupci helmintů patřících do třídy.

Trematoda (motolice).Existuje mnoho druhů motolic,z hlediska nemocí ryb jsou však významné jen některé.V našich podmínkách jsou u chovných ryb zvlášť závažné motolice vyvolávající sanguinikolózu a diplostomózu.

Méně časté jsou motolice způsobující postodiplostomózu,metagonimózu a střevní motolice.Většina pohlavně dospělých motolic má ploché listovité tělo dosahující velikosti několika milimetrů,ojediněle 1 až 2cm.Některé druhy dosahují délky pouze do 1mm.Motolice mají ústní a břišní přísavku,u motolic cizopasnících v krevním oběhu přísavky zcela chybějí.V rybách cizopasí buď jako dospělí paraziti,nebo jako larvální stádia(metacerkárie).Mají složitý vývojový cyklus,u převážné většiny druhů motolic vyžadují dva mezihostitele.protože vývojový cyklus je u většiny druhů podobný,jsou zásady terapie a prevence všech těchto trematodóz v podstatě shodné.

Diplostomóza.

Je to velmi časté onemocnění oční čočky mnoha druhu ryb.největší potíže způsobuje hlavně u juvilejních stádii ryb.

Původci onemocnění:Metacerkárie motolice oční Diplostomum spathaceum a dalších druhů rodu Diplostomum.Definitivním hostitelem tohoto parazita jsou rybožraví ptáci! S jejichž výkaly se vajíčka motolic dostávají do vody.Z nich se líhnou obrvené larvy(miracidia),které vnikají do prvního mezihostitele.Cerkárie ve vodě aktivně vyhledávají druhého mezihostitele,kterým jsou ryby.Pronikají přes kůži a žaberní lístky do organismu a krevním řečiště se dostávají do oční čočky,kde se dále vyvíjejí v metacerkárie o velikosti 0,4-0,5mm.Poškození ryb tímto parazitem je vyvoláno jednak cerkariemi,které pronikají přes kůži a žábry do organismu,jednak,a to především,metacekáriemi lokalizovaných v oční čočce.Na místech pronikání cerkárií u plůdku dochází k lokálnímu zčervenání kůže nebo drobným krváceninám na žábrách.Migrující cerkarie poškozují i cévy a vnitřní orgány napadených ryb.Metacerkárie,které se lokalizují v oční čočce,poškozují její tkáň.při masivních infekcích kolem 60-100ks se čočka mléčně zakaluje,je neprůhledná,často kalcifikovaná a nemocné ryby oslepnou.Někdy může dojít až k prasknutí čočky,k poruše rohovky a k vypadnutí čočky z očního bulbu.

Příznaky onemocnění: Objevují se u plůdku v důsledku pronikání velkého počtu cerkárií a jejich migrace v těle.Plůdek bývá neklidný,patrné jsou změny na kůži a žábrách.K úhynu ryb většinou nedochází,pouze u malého plůdku při masivních infekcích.Při metacerkarióze oční čočky bývají příznaky nevýrazné.Zjišťuje se poškození zraku ,tmavé zbarvení silně napadených ryb. Čočka je mléčně zakalená,ve výjimečných případech lze pozorovat i poškození očního bulbu a vypadnutí čočky.Slepé ryby přestávají přijímat potravu,zaostávají v růstu zdržují se většinou u hladiny.

Postodiplostoóza

Onemocnění vyvolávají metacerkárie motolice Posthodiplostomum cuticola,které cizopasí v kůži a podkoží ryb.Jejím prvním mezihostitelem jsou plži rodu Lymnaea.Pro toto onemocnění jsou charakteristické černé pigmentové skvrny o velikosti až několik milimetrů v kůži a na ploutvích ryb.Jsou to vlastně metacerkárie opouzdřené granulační tkání silně prostoupenou černým barvivem-melaninem.k úhynu nedochází,ale silně napadené ryby jsou nevzhledné.

Léčba

Léčba motolice je zdlouhavá, ale účinná a to medikací přípravku s podílem látky praziquantelu.  Praziquantel

Jedná se o širokospektré antiparazitikum. Doporučuje se k tlumení monogeneí, larev digeneí a tasemnic. Ve formě léčebných koupelí (2 až 10 mg/l po dobu 3 až 48 hodin v závislosti na druhu ryb a druhu parazitů) se používá k tlumení různých monogeneóz (daktylogyróz, gyrodaktylóz aj.). Praziquantel se jeví jako perspektivní antiparazitikum.

Toltrazuril

Je doporučován především k léčbě různých monogeneóz (daktylogyróz, gyrodaktylóz) v koncentraci 10mg/l po dobu 4 hodin.

 

 
 


Poslední fotografieFacebookStatistiky

Online: 1
Celkem: 330646
Měsíc: 2297
Den: 72